Read Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni by Nâzım Hikmet Ran Free Online


Ebook Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni by Nâzım Hikmet Ran read! Book Title: Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni
The author of the book: Nâzım Hikmet Ran
Edition: Adam Yayınları
Date of issue: 2003
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 4.63 MB
City - Country: No data
Loaded: 2064 times
Reader ratings: 7.9

Read full description of the books:Genco Erkalın Sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri

Ne güzel şey hatırlamak seni.
Sana tahtadan bir şeyler oymalıyım yine:
bir çekmece
bir yüzük,
ve üç metre kadar ince ipekli dokumalıyım.
Ve hemen
fırlayarak yerimden
Penceremde demirlere yapışarak
hürriyetin sütbeyaz maviliğine
sana yazdıklarımı bağıra bağıra okumalıyım...

Nâzım Hikmetin seçme şiirlerinden oluşan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni kitabı, kitap ve kitapla birlikte verilen 4 CD ekinden oluşuyor.

CDlerde sanatçı Genco Erkalın sesinden dinleyeceğimiz 51 Nâzım şiiri, şairin hemen bütün kitaplarından, şiir serüveninin gelişmesini de gözeten, sevda, hasret ve siyasi şiirlerinden dengeli bir seçim yapılarak hazırlandı.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni kitabındaki Nâzım Hikmet şiirlerinden bazıları ise şöyle: Hasret, Sesini Kaybeden Şehir, Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri, Karıma Mektup, Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni, Karlı Kayın Ormanında, Ceviz Ağacı, Mavi Liman, Kara Haber ve Henüz Vakit Varken Gülüm.

"Genco Erkal'ın sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri'ni seçerken, YKY'nin (daha önceden Memet Fuat'ın yönetiminde yayımlanan) Nâzım külliyatının sırasını gözettik. Bu çalışma sırasında Nâzım'ın hemen bütün kitaplarından, şiir serüveninin gelişmesini de gözeten örnekler seçmeye çalıştık. Genco Erkal'ın önerisiyle listeye ekler de yaptık. Sonuçta Nâzım'ın sevda, hasret ve siyasi şiirlerinden dengeli bir seçim ortaya çıktı.

Bazı şiirler uzun şiirlerin parçası ya da adsız (bazen de başlıklı) olduğu için, CD listesinde ve içindekilerde, arandığında kolay bulunsun diye, bilinen ve hemen hatırlanan ilk dizelerini, köşeli parantez içinde belirttik. O yüzden içindekiler listesi ile CD listesinde küçük farklılıklar oluştu.

Nâzım külliyatından yalnızca Memleketimden İnsan Manzaraları'ndan parçalar almadık. Belki bu bizi yeni bir çalışma yapmaya yöneltecektir.


Download Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni PDF Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni PDF
Download Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni ERUB Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni PDF
Download Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni DOC Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni PDF
Download Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni TXT Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni PDFRead information about the author

Ebook Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni read Online! Nazim Hikmet was born on January 15, 1902 in Salonika, Ottoman Empire (now Thessaloníki, Greece), where his father served in the Foreign Service. He was exposed to poetry at an early age through his artist mother and poet grandfather, and had his first poems published when he was seventeen.

Raised in Istanbul, Hikmet left Allied-occupied Turkey after the First World War and ended up in Moscow, where he attended the university and met writers and artists from all over the world. After the Turkish Independence in 1924 he returned to Turkey, but was soon arrested for working on a leftist magazine. He managed to escape to Russia, where he continued to write plays and poems.

In 1928 a general amnesty allowed Hikmet to return to Turkey, and during the next ten years he published nine books of poetry—five collections and four long poems—while working as a proofreader, journalist, scriptwriter, and translator. He left Turkey for the last time in 1951, after serving a lengthy jail sentence for his radical acts, and lived in the Soviet Union and eastern Europe, where he continued to work for the ideals of world Communism.

After receiving early recognition for his patriotic poems in syllabic meter, he came under the influence of the Russian Futurists in Moscow, and abandoned traditional forms while attempting to “depoetize” poetry.

Many of his works have been translated into English, including Human Landscapes from My Country: An Epic Novel in Verse (2009), Things I Didn’t Know I Loved (1975), The Day Before Tomorrow (1972), The Moscow Symphony (1970), and Selected Poems (1967). In 1936 he published Seyh Bedreddin destani (“The Epic of Shaykh Bedreddin”) and Memleketimden insan manzaralari (“Portraits of People from My Land”).

Hikmet died of a heart attack in Moscow in 1963. The first modern Turkish poet, he is recognized around the world as one of the great international poets of the twentieth century.


Reviews of the Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni


CHARLIE

Light fiction for Cloudy day

DYLAN

Another one-time book

AMELIE

An interesting book that says more than you can fit

ARTHUR

A hard, shocking, but extremely useful book that makes you think!

SIENNA

Interesting and nontrivial story
Add a comment
Download EBOOK Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni by Nâzım Hikmet Ran Online free

PDF: ne-gzel-ey-hatrlamak-seni.pdf Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni PDF
ERUB: ne-gzel-ey-hatrlamak-seni.epub Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni ERUB
DOC: ne-gzel-ey-hatrlamak-seni.doc Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni DOC
TXT: ne-gzel-ey-hatrlamak-seni.txt Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni TXT