Read Gregor ve Kan Kehaneti by Suzanne Collins Free Online


Ebook Gregor ve Kan Kehaneti by Suzanne Collins read! Book Title: Gregor ve Kan Kehaneti
The author of the book: Suzanne Collins
Edition: Pegasus Yayıncılık
Date of issue: August 16th 2011
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 316 KB
City - Country: No data
Loaded: 1733 times
Reader ratings: 6.6

Read full description of the books:Yeraltı Günlükleri serisi yüksek tempolu 3. kitabıyla devam ediyor!

NEW YORK TIMES’IN ÇOK SATAN SERİLERİNDEN,
2006 OPPENHEIM TOY PORTFOLIO ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ
Gregor ve Bot’un Yeraltı ülkesine geri dönmeleri ve orada yaşayan canlıların bir salgından kurtulmalarına yardım etmeleri gerekmektedir. Salgın hızla yayılmaktadır ve hastalığın kendi ailesinden birine de bulaşmasıyla birlikte, Gregor, Kan Kehaneti’ndeki rolünü gerçekten anlamaya başlar. Gregor’un bütün sıcakkanlı canlıların yaşamını tehdit eden biyolojik savaşı sonlandırmak için Yeraltı’ndaki etyiyen bitkilerin bulunduğu bir bölüme gitmesi gerekecektir…

“Serinin bu son derece ilginç bölümü ilk iki kitabın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak… Karakter gelişimi, tema, hikâye anlatımı ve betimleme olağanüstü; merak uyandıran bölüm sonları hikâyeyi şok edici ve aydınlatıcı sona doğru âdeta sürüklüyor.”
--The Horn Book Magazine

Collins bu özgün serinin ivme, cazibe ve renkli özelliklerini yeni kitapta da sürdürmekte. Her yeni kitapla, tanıdık bireylerin yeni yönlerini açığa çıkararak karakterleri daha karmaşık hale getirmeye devam ediyor. Bu yaratıcı serinin mevcut hayranları da, yeni okurları da hemen aksiyonun içine çekilecek ve gelecek yeni bölümleri dört gözle bekleyecek.”
--School Library Journal

“Sağlam, hoş karakterler, kolay okunurluk seviyesi ve durmak bilmez aksiyon, bu seriyi, okumaya istekli olmayan okurlar için bile cazip kılıyor.”
-VOYA

“Collins olay örgüsünü son hızda ilerletiyor. Hikâyenin sonunda başka bir devam kitabı için yeni bir kehanet belirtilmemiş olsa da, okurlar elbette bir yenisini umut edecek.” -Kirkus Reviews

“Annenin maceraya eklenmesiyle zaten hızlı, gerilimli olan hikâyeye yepyeni bir dinamizm katılmış. Serinin hayranları bu son çıkan, ustaca anlatılmış maceradan büyük keyif alacaklar.” –Booklist


Download Gregor ve Kan Kehaneti PDF Gregor ve Kan Kehaneti PDF
Download Gregor ve Kan Kehaneti ERUB Gregor ve Kan Kehaneti PDF
Download Gregor ve Kan Kehaneti DOC Gregor ve Kan Kehaneti PDF
Download Gregor ve Kan Kehaneti TXT Gregor ve Kan Kehaneti PDFRead information about the author

Ebook Gregor ve Kan Kehaneti read Online! Librarian Note: There is more than one author in the Goodreads database with this name.

Since 1991, Suzanne Collins has been busy writing for children’s television. She has worked on the staffs of several Nickelodeon shows, including the Emmy-nominated hit Clarissa Explains it All and The Mystery Files of Shelby Woo. For preschool viewers, she penned multiple stories for the Emmy-nominated Little Bear and Oswald. She also co-wrote the critically acclaimed Rankin/Bass Christmas special, Santa, Baby! Most recently she was the Head Writer for Scholastic Entertainment’s Clifford’s Puppy Days.

While working on a Kids WB show called Generation O! she met children’s author James Proimos, who talked her into giving children’s books a try.

Thinking one day about Alice in Wonderland, she was struck by how pastoral the setting must seem to kids who, like her own, lived in urban surroundings. In New York City, you’re much more likely to fall down a manhole than a rabbit hole and, if you do, you’re not going to find a tea party. What you might find...? Well, that’s the story of Gregor the Overlander, the first book in her five-part series, The Underland Chronicles. Suzanne also has a rhyming picture book illustrated by Mike Lester entitled When Charlie McButton Lost Power.

She currently lives in Connecticut with her family and a pair of feral kittens they adopted from their backyard.

The books she is most successful for in teenage eyes are The Hunger Games, Catching Fire and Mockingjay. These books have won several awards, including the GA Peach Award.


Reviews of the Gregor ve Kan Kehaneti


AIDEN

Total disappointment

CHARLIE

A wonderful book, like all the works of this author.

HEIDI

My life was divided into two halves: before and after reading the book!

FELIX

After reading this book, Your life will change!

ISOBEL

Phone number you need to drive to protect against robots.
Add a comment
Download EBOOK Gregor ve Kan Kehaneti by Suzanne Collins Online free

PDF: gregor-ve-kan-kehaneti.pdf Gregor ve Kan Kehaneti PDF
ERUB: gregor-ve-kan-kehaneti.epub Gregor ve Kan Kehaneti ERUB
DOC: gregor-ve-kan-kehaneti.doc Gregor ve Kan Kehaneti DOC
TXT: gregor-ve-kan-kehaneti.txt Gregor ve Kan Kehaneti TXT