Read Ejder Kanadı by Margaret Weis Free Online


Ebook Ejder Kanadı by Margaret Weis read! Book Title: Ejder Kanadı
The author of the book: Margaret Weis
Edition: İthaki Yayınları
Date of issue: 2001
ISBN: 9758607200
ISBN 13: 9789758607204
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 32.90 MB
City - Country: No data
Loaded: 2233 times
Reader ratings: 5.1

Read full description of the books:Ölüm Kapısı Serisi
Yüzyıllar önce, benzersiz bir güce sahip sihirbazlar dünyayı dört âleme ayırdılar -gök, taş, ateş ve su- ve sonra yok oldular. Zaman içinde, büyücüler yalnızca kendi âlemlerinde etkinlik kazanacak büyüler yapmayı öğrendiler, geri kalanlarını ise unuttular. Şimdi sadece, Labirent'te hayatta kalan ve Ölüm Kapısı'nı geçen birkaç kişi dört âlemin tümünün varlığından haberdar -ama onlar bile koparılmış dünyanın gizemlerini henüz çözmüş değiller.

Ejder Kanadı
Gök Alemi Arianus'ta, insanlar, elfler ve cüceler, kıymetli su kaynaklarını kontrol etmek için savaşıyorlar -havada yüzen adaların üzerinde, elf büyülerinin etkisi altında ve devasa ejderlerin sırtında. Ama kısa süre sonra büyü güçleri bu hassas dünyanın kumaşını çözmeye başlar. Bir katil, küçük bir prensi öldürmek için tutulur -hem de kralın kendisi tarafından. Bir cüce, halkının inançlarına meydan okur -ve onları isyana sürükler. Kötü bir büyücü, Arianus'u hükmü altına almak için yaptığı planı uygulamaya başlar -Gök Alemi'nin çok ötesinde ve Ölüm Kapısı'nda bile hissedilebilecek bir plan.


Download Ejder Kanadı PDF Ejder Kanadı PDF
Download Ejder Kanadı ERUB Ejder Kanadı PDF
Download Ejder Kanadı DOC Ejder Kanadı PDF
Download Ejder Kanadı TXT Ejder Kanadı PDFRead information about the author

Ebook Ejder Kanadı read Online! Fantasy novelist who, along with Tracy Hickman, was one of the original creators of the Dragonlance game world. I've written numerous novels and short stories set in the world of Krynn, as well as series in other, original worlds. These include: Darksword, Rose of the Prophet, Star of the Guardians, DeathGate, Dragonvarld, Sovereign Stone, Dragonships, and the Dragon Brigade. I also wrote two paranormal romance novels, Fallen Angel and Warrior Angel, with my daughter, Elizabeth Baldwin. I graduated from the University of Missouri–Columbia and now live in Wisconsin with dogs, Max, Dixie, Joey the Thug and Clancy the Hooligan.

I am currently working on the third book in the Dragon Brigade series, the Seventh Sigil. The first book is Shadow Raiders. The second book is Storm Riders, coming out from Tor in July 2013.

My hobby is flyball racing with my dogs, Dixie, a border collie, and two crackhead Shelties, Joey the Thug and Clancy the Hooligan.

I am the owner of the company, Margaret Weis Productions, publisher of RPGs. Our newest project is creating the RPG for the wonderful TV series, Firefly. Shiny!


Reviews of the Ejder Kanadı


AARON

After reading this book, Your life will change!

ISAAC

This book would read to every man for ...

MADDISON

You can, and you should read it.

ELLIOTT

Total disappointment

MILLIE

The idea is great, but sometimes the text suffers
Add a comment
Download EBOOK Ejder Kanadı by Margaret Weis Online free

PDF: ejder-kanad.pdf Ejder Kanadı PDF
ERUB: ejder-kanad.epub Ejder Kanadı ERUB
DOC: ejder-kanad.doc Ejder Kanadı DOC
TXT: ejder-kanad.txt Ejder Kanadı TXT