Read Saf by Andrew Miller Free Online


Ebook Saf by Andrew  Miller read! Book Title: Saf
The author of the book: Andrew Miller
Edition: Kırmızı Kedi Yayınevi
Date of issue: January 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 732 KB
City - Country: No data
Loaded: 2832 times
Reader ratings: 4.6

Read full description of the books:"Şişko kral, paçoz kraliçe dikkat edin! Beche bütün versailles'ı yutacak kadar büyük bir çukur kazıyor!" Yıl 1785. Fransa Kralı, Aydınlanma düşünürlerinden aldığı ilhamla Paris'i arındırmaya niyetlenmiştir. Kral'ın halkı zehirlediğine inandığı Les Innocents Mezarlığı'nın duvarlarında görülmeye başlayan sloganlar ise bir devrim öncesinin gizemli atmosferini yansıtmaktadır.

Kutsal mezarlığı ortadan kaldırma projesini üstlenen genç ve saf mühendis Jean-Baptiste "Beche" Baratte, karşısındaki manevi ve maddi sorunları çözmek için hesaplar yapmaktadır: Yaşamın cıvıl cıvıl sürdüğü Les Halles mahallesine komşu olan ve geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan mezarlığı, duygularından ve korkularından arınarak nasıl ortadan kaldırabilecektir? Kent sakinlerini rahatsız etmeden, kendisine inananları hayal kırıklığına uğratmadan, Paris'in şatafatına kapılmadan ve aşk, dostluk, vazife, inanç sorgulamalarıyla yılgınlığa düşmeden bu işin altından kalkabilecek midir? Ve duvarlarda müjdelenen devrimin temellerini de atacak mıdır?

"Andrew Miller, devrim öncesi Paris'ini o kadar renkli ve yaratıcı canlandırıyor ki, öyküsü o kadar etkileyici ki bir an önce bitirmek için hayatınıza ara veriyorsunuz."
-The Times-


Download Saf PDF Saf PDF
Download Saf ERUB Saf PDF
Download Saf DOC Saf PDF
Download Saf TXT Saf PDFRead information about the author

Ebook Saf read Online! Andrew Miller was born in Bristol in 1960. He has lived in Spain, Japan, Ireland and France, and currently lives in Somerset. His first novel, INGENIOUS PAIN, was published by Sceptre in 1997 and won the James Tait Black Memorial Prize for Fiction, the International IMPAC Dublin Literary Award and the Grinzane Cavour prize in Italy. His second novel, CASANOVA, was published in 1998, followed by OXYGEN, which was shortlisted for the Whitbread Novel Award and the Booker Prize in 2001, and THE OPTIMISTS, published in 2005.


Reviews of the Saf


NOAH

A book that really liked it!

ELLIOT

There are some interesting pages

ELLA

One of my favorite

LOGAN

Why do you need to drive a phone?

SIENNA

Contradictory. On the one hand, it pulls in and on the other ...
Add a comment
Download EBOOK Saf by Andrew Miller Online free

PDF: saf.pdf Saf PDF
ERUB: saf.epub Saf ERUB
DOC: saf.doc Saf DOC
TXT: saf.txt Saf TXT