Read Undine by Friedrich Heinrich Karl de la Motte Fouqué Free Online


Ebook Undine by Friedrich Heinrich Karl de la Motte Fouqué read! Book Title: Undine
The author of the book: Friedrich Heinrich Karl de la Motte Fouqué
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 2011
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 645 KB
City - Country: No data
Loaded: 2049 times
Reader ratings: 5.5

Read full description of the books:Doğa aykırılıkları sevmez, bir peri masalında bile...
Undine bir su perisi... Ya ölümsüz kalacak ya da ölümsüz bir ruha kavuşacak insan bedeninde... Beyaz atlı şövalyesini bekliyor. Ancak aşk, bu peri masalındaki rüyaları gerçekleştirebilir. Ne pahasına olursa olsun...
Aristokrat bir Fransız aileden gelen Alman romancı ve oyun yazarı Friedrich de la Motte Fouqué, eserlerinde İskandinav sagalarından ve mitlerinden yararlanmıştır. Ülkemizde da-ha önce Su Kızı adıyla yayımlanmış olan Undine, yazarına en kalıcı başarısını getirmiştir.
Undine sıcacık, romantik bir masalı ruhun ıstırapları ve doğaüstünün gizemiyle fantastiğe yaklaştıran sıradışı bir yapıt. Fouqué, acıya mahkûm bir var oluşu tatmak uğruna ölümsüzlüğü arzulayan ve ruhun bedelini acı çekerek ödeyen efsanevi Undine karakteriyle edebiyata yeni bir imge armağan ederken bir yandan da bizi karanlık tarafımızla yüzleştiriyor.


Download Undine PDF Undine PDF
Download Undine ERUB Undine PDF
Download Undine DOC Undine PDF
Download Undine TXT Undine PDFRead information about the author

Ebook Undine read Online! Friedrich Heinrich Karl de la Motte, Baron Fouqué was a German writer of the romantic style.

He was born at Brandenburg an der Havel, of a family of French Huguenot origin, as evidenced in his family name. His grandfather, Heinrich August de la Motte Fouqué, had been one of Frederick the Great's generals and his father was a Prussian officer. Although not originally intended for a military career, Friedrich de la Motte Fouqué ultimately gave up his university studies at Halle to join the army, and he took part in the Rhine campaign of 1794. The rest of his life was devoted mainly to literary pursuits. He was introduced to August Wilhelm Schlegel, who deeply influenced him as a poet (mich gelehret Maß und Regel | Meister August Wilhelm Schlegel) and who published Fouqué's first book, Dramatische Spiele von Pellegrin, in 1804.

Fouqué's first marriage was unhappy and soon ended in divorce. His second wife, Caroline Philippine von Briest (1773-1831), enjoyed some reputation as a novelist in her day. After her death Fouqué married a third time. Some consolation for the ebbing tide of popular favour was afforded him by the munificence of Frederick William IV of Prussia, who granted him a pension which allowed him to spend his later years in comfort. He died in Berlin in 1843.


Reviews of the Undine


REUBEN

Now this book is one of my favorites!

EVAN

The book caused contradictory feelings!

ROSE

Contradictory. On the one hand, it pulls in and on the other ...

LEWIS

I keep this book in my hand and feel so happy.

MADISON

A wonderful piece
Add a comment
Download EBOOK Undine by Friedrich Heinrich Karl de la Motte Fouqué Online free

PDF: undine.pdf Undine PDF
ERUB: undine.epub Undine ERUB
DOC: undine.doc Undine DOC
TXT: undine.txt Undine TXT