Read Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası by Nasuh Mahruki Free Online


Ebook Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası by Nasuh Mahruki read! Book Title: Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası
The author of the book: Nasuh Mahruki
Edition: Yapı Kredi Yayınları
Date of issue: March 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 2.71 MB
City - Country: No data
Loaded: 1543 times
Reader ratings: 3.5

Read full description of the books:Birinci basımı 1995 yılında yapılan Everest'te İlk Türk - Chomolungma-Dünyanın Ana Tanrıçası, gözden geçirilmiş yeni baskısıyla okurlarının karşısında. Everest'te İlk Türk, dünyaca ünlü dağcımız Nasuh Mahruki'nin 1995 Mart-Mayıs tarihlerinde Yapı Kredi Bankası'nın sponsorluğunda gerçekleştirdiği Everest Dağı ekspedisyonunu ve 17 Mayıs 1995 günü, yeryüzünün en yüksek noktası olan Everest'in zirvesine tırmanışının öyküsünü anlatıyor. Kitaba, Nasuh Mahruki'nin ekspedisyon güncesine dayanan nefes kesici tırmanış öyküsüne, Himalayalar, Everest, isim öyküsü, kütlesi, jeolojisi, rotaları ve Everest'e ilk ekspedisyonların tarihçesi üzerine önemli metinler eşlik ediyor.


Download Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası PDF Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası PDF
Download Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası ERUB Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası PDF
Download Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası DOC Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası PDF
Download Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası TXT Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası PDFRead information about the author

Ebook Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası read Online! 21 Mayıs 1968'de İstanbul'da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Dağcılıkla 1988 sonlarında, isim babalığını ve üç yıl boyunca başkanlığını yaptığı Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu'nda (DOST) tanıştı. Üniversite yıllarında, mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış ve bisiklet sporlarıyla uğraşan Nasuh Mahruki, doğa sporları ile ilgili DOST adlı dergiyi çıkarttı.
Yurt içinde Erciyes Dağı ilk Türk yamaç paraşütü uçuşu, Erciyes Dağı kış kuzey buzulu tırmanışı, Büyük Demirkazık Dağı kuzey duvarı tırmanışı, Küçük Demirkazık Dağı batı yüzü tırmanışı, Güzeller Dağı kuzey yüzü ilk kış tırmanışı, Büyük Demirkazık Dağı Peck Kulvarı ilk kış tırmanışı, ODTÜ Sualtı Topluluğu - Mağara Dalışı Grubu ile Altınbeşik ve Kırkgözler mağaraları su altı incelemeleri, Sualtı Araştırmaları Derneği ile Kırkgöz ve Finike İncirli mağaraları ve Düdenbaşı şelaleleri sualtı incelemeleri gibi pek çok etkinliğe katıldı.
1992 ve 1994 yıllarında Türkiye'nin en başarılı dağcısı seçilip yılın sporcusuna aday gösterildi. (1993 yılında bu seçim yapılmadı)
1992 - 1994 yılları arasında, Sovyet Asya'nın en yüksek (7000 metrenin üzerinde) beş dağına tırmanarak, (Khan Tengri - Lenin - Korjenevskoy - Communism - Pobeda) Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından verilen "Kar Leoparı" ünvanını alan az sayıdaki batılı dağcıdan biri oldu. Dünyanın en zorlu ve tehlikeli 7000'lik dağlarından biri olan Pobeda dağının 8. solo tırmanışını yaptı. Bunların dışında Kırgızistan, Kafkasya ve İran'da çeşitli tırmanışlar gerçekleştirdi.
1995 yılında, Everest dağına tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı oldu.
1996 yılında, Camel Trophy Türk takımına girerek Kalimantan'da Türkiye'yi temsil etti ve ekip olarak, Takım Ruhu değerlendirmesinde dünya ikincisi, genel sonuçlarda dördüncülük elde ettiler. Aynı yıl, dünyanın yedi kıtasının her birinin en yüksek dağına tırmanmayı içeren, "Yedi Zirveler" projesini tamamlayan dünyadaki 44. dağcı ve en genci oldu. (Everest, Aconcagua, Vinson, Kilimanjaro, Mc. Kinley, Elbruz, Kosciusko.)
1997 yılında, motosiklet ile Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal ve Sıkkım'ı içeren 21000 kilometrelik bir yolculuk yaptı. 8201 metrelik Cho Oyu dağına yaptığı tırmanışla, Türkiye'nin en yüksek solo tırmanışını gerçekleştirdi.
1998 yılında, 8516 metrelik Lhotse dağına yaptığı tırmanışla, Türkiye'nin en yüksek oksijensiz tırmanışını gerçekleştirdi. Aynı yıl 8163 metrelik Manaslu dağını denedi.
2000 yılında, 5671 metrelik Demavend dağı ve 5137 metrelik Ağrı dağının kış tırmanışlarını gerçekleştirdi. Aynı yıl, dünyanın en zorlu ve tehlikeli dağlarının başında gelen, dünyanın 2. yüksek dağı 8611 metrelik K2 dağının ilk Türk tırmanışını gerçekleştirdi. Türkiye'nin en yüksek oksijensiz tırmanışı, Lhotse'den K2 dağına geçti. (Dünyada, Everest, K2 ve Lhotse dağlarına tırmanmayı başarmış 29 dağcı var ve 7si bugün yaşamıyor.) (2000)
2001 yılında 7546 metrelik Muztag Ata dağına tırmandı. (Türkiye'nin en yüksek kayaklı tırmanışı.)
Arama Kurtarma Derneği kurucu üyesi ve başkanı, Sualtı Araştırmaları Derneği ve Gezginler Kulübü üyesidir. 1.5 yıl kadar Hürriyet gazetesinin Pazar ilavesinde köşe yazarlığı ve değişik kanallarda belgesel programları yapmıştır. Bahçeşehir Üniversitesinde "Takım Çalışması ve Liderlik" dersleri vermekte ve motivasyon seminerleri düzenlemektedir.
Nasuh Mahruki'nin Yapı Kredi Yayınlarından çıkan kitapları; 1995 - Bir Dağcının Güncesi, 1995 - Everest'te ilk Türk, 1996 - Bir Hayalin Peşinde, 1999 - Asya yolları, Himalayalar ve Ötesi.


Reviews of the Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası


ZACHARY

The book is really worthy of the bestseller!

ELIZABETH

An interesting book, not like the other

LUKE

An interesting book, Hard to tear down

OLIVIA

The book is very deep! Tip for Reading.
Add a comment
Download EBOOK Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası by Nasuh Mahruki Online free

PDF: everestte-lk-trk-chomolungma-dnyann-ana-tanras.pdf Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası PDF
ERUB: everestte-lk-trk-chomolungma-dnyann-ana-tanras.epub Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası ERUB
DOC: everestte-lk-trk-chomolungma-dnyann-ana-tanras.doc Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası DOC
TXT: everestte-lk-trk-chomolungma-dnyann-ana-tanras.txt Everest'te İlk Türk / Chomolungma - Dünyanın Ana Tanrıçası TXT