Read Meselenin Kalbi by Graham Greene Free Online


Ebook Meselenin Kalbi by Graham Greene read! Book Title: Meselenin Kalbi
The author of the book: Graham Greene
Edition: İletişim Yayınları
Date of issue: December 2011
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 539 KB
City - Country: No data
Loaded: 1898 times
Reader ratings: 4.7

Read full description of the books:İngiliz edebiyatının çağdaş yazarlarından Graham Greene'in başyapıt niteliğindeki eseri Meselenin Kalbi, savaş yılları sırasında bir sömürgede geçer. Romanın başkahramanı Scobie, savaş mağlubu Batı Afrika'da görev yapmakta olan dürüst bir komiser ve dindar bir Katoliktir. Scobie çok mutsuz olan karısını uzun bir seyahate göndermek için dürüstlüğünden ödün vererek borç almak zorunda kalır. Aldığı borç ve yaşadığı yasak aşkın ağırlığı altında ezilen, inançlarıyla yaşadıkları arasında sıkışan Scobie, bu çözümsüz sorunlarla baş etmeye çalışırken bir yıkılışa doğru sürüklenir.

"Scobie, kendi yarattığını sevecek kadar insanca duyguları olan bir Tanrı'ya inanabilirdi ancak." Romanın kahramanına ilişkin bu sözler, Katolikliği benimsemiş olan Graham Greene'in sancısını da özetlemektedir. Batı Afrika'nın her daim yağmurlu ve puslu havasını eşsiz bir resim gibi çizen yazarın bu büyük anlatısını Mîna Urgan'ın çevirisiyle sunuyoruz.

"Graham Greene'in kitaplarını ilginç kılan ve onların yıllar sonra da okunmasını sağlayacak olan, onun parlak hünerinin ve üstün sanatçılığının yanı sıra metinlerindeki ilahi tehlikenin niteliğidir."
-Anthony Burgess-

"Graham Greene kendi türünde benzersiz bir yazardı. Bilinçlilik ve endişenin yirminci yüzyıldaki son vakanüvisi olarak hatırlanacak ve okunacaktır."
-Wiliam Golding-


Download Meselenin Kalbi PDF Meselenin Kalbi PDF
Download Meselenin Kalbi ERUB Meselenin Kalbi PDF
Download Meselenin Kalbi DOC Meselenin Kalbi PDF
Download Meselenin Kalbi TXT Meselenin Kalbi PDFRead information about the author

Ebook Meselenin Kalbi read Online! Henry Graham Greene, OM, CH was an English novelist, short story writer, playwright, screenplay writer, travel writer and critic whose works explore the ambivalent moral and political issues of the modern world. Greene combined serious literary acclaim with wide popularity.

Although Greene objected strongly to being described as a “Catholic novelist” rather than as a “novelist who happened to be Catholic,” Catholic religious themes are at the root of much of his writing, especially the four major Catholic novels: Brighton Rock, The Heart of the Matter, The End of the Affair, and The Power and the Glory. Works such as The Quiet American, Our Man in Havana and The Human Factor also show an avid interest in the workings of international politics and espionage.

(Excerpted from Wikipedia)


Reviews of the Meselenin Kalbi


FRANKIE

The book is a masterpiece that makes a richer soul, speech, and wider horizon.

BLAKE

Despite the criticism, I liked the book!

LILLY

Despite the criticism, I liked the book!

DANIEL

Do you need a book to diversify your evening? Maybe you found her.

MAYA

Why do I need to drive a phone number?
Add a comment
Download EBOOK Meselenin Kalbi by Graham Greene Online free

PDF: meselenin-kalbi.pdf Meselenin Kalbi PDF
ERUB: meselenin-kalbi.epub Meselenin Kalbi ERUB
DOC: meselenin-kalbi.doc Meselenin Kalbi DOC
TXT: meselenin-kalbi.txt Meselenin Kalbi TXT